Fenomén Casio G-SHOCK: Nejodolnější hodinky světa s nezaměnitelným designem slaví 35 let

Jak vznikly nejodolnější hodinky na světě? Přečti si o fenoménu jménem G-SHOCK.

21. listopad 2018 17:51:28

Na počátku byla touha překonat zdánlivě nemožné – vytvořit hodinky, které se nikdy nerozbijí. Tato touha se však stala realitou a dala vzniknout hodinkám G-SHOCK, které vešly ve známost jako nejodolnější hodinky na světě. Dnes, po 35 letech existence, však představují hodinky G-SHOCK již mnohem více. Na světě nenajdete člověka, který by neuznával jejich kvalitu, a na svém zápěstí je hrdě nosí všechny skupiny lidí od vojáků až po módní nadšence.

Jak to všechno začalo

Otcem myšlenky hodinek G-SHOCK je Kikuo Ibe, který v roce 1976 začal pracovat ve společnosti Casio jako designér. Své první hodinky dostal od otce jakožto dárek za zdárné dokončení střední školy, a přestože si jich velmi vážil a snažil s nimi zacházet šetrně, jednoho dne mu upadly na zem a rozbily se.

Právě v té chvíli se zrodil jeho jedinečný pohled na celý koncept hodinek a na to, komu jsou vlastně určeny. Uvědomil si, že vytvořením „nerozbitných“ hodinek zdaleka nepomůže jen sobě, ale také milionům dalších lidí, kteří by například kvůli své manuální profesi běžně hodinky nosit nemohli, protože by se přirozeně báli, že se rozbijí.

Společně se svými kolegy-designéry se dali do práce a po dvou letech a zhruba dvou stovkách prototypů, které Kikuo testoval mimo jiné tak, že je házel z okna třetího patra továrny na zem, konečně vznikl první model, který splňoval jeho představy o odolnosti. Rok 1983 tak značí příchod hodinek DW-5000, které přinesly inovativní dutou konstrukci pokrytou vrstvou polyuretanu, a odstartovaly tak revoluci jménem G-SHOCK.

Od účelovosti až k módnímu trendu

Je to právě aspekt odolnosti, díky kterému hodinky G-SHOCK získaly svou nezaměnitelnou podobu. Aby totiž Kikuo Ibe mohl naplnit svou vizi o nerozbitnosti, musel se vydat za hranice zaběhlých designových zvyklostí a přijít s nekonvenčním a naprosto nevídaným řešením.

Když k těmto vlastnostem přidáme materiály nejvyšší kvality, precizní provedení a nejmodernější technologie, získáme hodnoty, kterými se hodinky G-SHOCK vyznačují po celých 35 let své existence. Tato kombinace originality a kvality však nezůstala bez povšimnutí ani ve světě módy a umění, a hodinky G-SHOCK tak začaly nabývat také na popkulturní hodnotě.

Dnes se již zdaleka nejedná pouze o odolné hodinky určené lidem s manuálními profesemi či vojákům. Jako doplněk svých outfitů je volí celá řada světových osobností z oblasti módy, hudby, nebo třeba filmu, a tato popularita vedla také k četným kolaboracím. Jako jeden příklad za všechny můžeme uvést kultovní hudební skupinu Gorillaz, se kterou G-SHOCK spojil síly právě letos při příležitosti 35. výročí svých hodinek, a jako výsledek této spolupráce se můžete těšit na limitovanou edici modelu DW-5600 a GX-56, kdy každý člen kapely bude mít svůj model.

Historický milník

Rok 2018 je pro Casio G-SHOCK skutečně památným. Kromě 35. výročí existence totiž slaví také překonání hranice 100 milionů vyexpedovaných hodinek. Pro oslavu tohoto úspěchu neexistuje lepší místo než japonský závod Yamagata, kde na prémiových výrobních linkách vznikají veškeré modely hodinek G-SHOCK v hodnotě od 25 000 do 250 000 Kč.

Právě zde v poslední srpnový den proběhla slavnostní událost, při které byl rovněž představen celotitanový model MRG-G1000B-1A4, jenž překonání této hranice připomíná numerickým zápisem sta milionů na zadním dýnku.

A co dál?

Byť se jedná o velmi působivý milník, firma již nyní upíná své zraky na budoucnost. S nástupem chytrých mobilních telefonů a ostatních zařízení chuť nosit hodinky všeobecně upadá, na což musí G-SHOCK samozřejmě reagovat. Designéři vidí budoucnost hodinek v konektivitě s chytrými zařízeními, kterým mohou poskytnout přidanou hodnotu. Telefon v ruce totiž například při plavání držet nemůžete.
„Právě teď vytváříme hodinky G-SHOCK, které udělají dojem na sto lidí ze sta. Víc toho prozradit nemohu, ale tešte se,“ říká Kikuo Ibe, který je odhodlán opět překonat nemožné a posunout hodinky G-SHOCK do zcela nových výšin.

Tento článek vznikl se spolupráci s G-SHOCK.