Zdroj: DBOX/Foster + Partners

300metrový tulipán od Foster a Partners se možná stane novou atrakcí Londýna

Britské hlavní město bude mít možná novou dominantu v podobě 305 metrů vysokého tulipánu, který má vyrůst hned vedle populární “Okurky”.

19. listopad 2018 15:08:50

Architektonické studio Foster + Partners odhalilo návrh 305 metrů vysoké budovy s názvem “The Tulip”, která by se mohla stát novou turistickou atrakcí a dějištěm kulturních a vzdělávacích událostí v centru Londýna. Jak již napovídá vzhled i název budovy, jako inspirace zde posloužil tvar uzavřeného tulipánu. Projekt v současné době prochází schvalovacím procesem a pokud město stavbu povolí, bude stavba zahájena v roce 2020 s předpokládaným dokončením v roce 2025.


Zdroj: DBOX/Foster + Partners

The Tulip by se nacházel hned vedle populární londýnské budovy 30 St Mary Axe, již znáte spíše pod jménem “Gherkin” (Okurka) a která pochází rovněž z dílny Foster + Partners. “The Tulip navazuje na průkopnický design budovy 30 St Mary Axe a nese se v duchu Londýna jakožto progresivního a pokrokově myslícího města. Jakožto kulturní a společenská dominanta s unikátními vzdělávacím zázemím pro budoucí generace nabízí značné výhody obyvatelům i návštěvníkům Londýna,” říká sir Norman Foster, hlavní architekt.


Zdroj: DBOX/Foster + Partners

Vyhlídkové prostory ve výšce 300 metrů obsahují prosklené mosty a také vyhlídkové kapsle rotující po fasádě budovy ve stylu ruského kola. Samozřejmostí je jsou také restaurace a bar s dechberoucím výhledem na město. Je zde však také vzdělávací prvek v podobě “třídy v oblacích”, která ročně nabídne 20 000 volných míst pro děti z londýnských státních škol.

Za účelem dosažení co nejnižší spotřeby energie bude The Tulip obsahovat vysoce výkonné sklo, topení a chlazení bude zajišťovat nespalovací technologie a zabudované fotovoltlaické články budou generovat energii přímo na místě. Detailnější plány budovy budou místním obyvatelům a také široké veřejnosti představeny na počátku prosince.

Zdroj: designboom