Zdroj: Getty Images/Barbara Davidson

Umělec koupil Banksyho dílo za 16,5 milionu, aby ho mohl přemalovat a pověsit na zeď

Ron English tvrdí, že pouliční umění by se nemělo prodávat ani kupovat. Přemalováním tohoto díla chce vyjádřit protest a zároveň podporu Banksymu.

19. listopad 2018 10:17:00

Známý americký umělec Ron English zakoupil Banksyho dílo za více než 16,5 milionu, aby ho dle svých slov mohl na protest přemalovat. Dílo s názvem “Slave Labour” zobrazující malého chlapce, který klečí u šicího stroje, původně Banksy namaloval na zeď obchodu Poundland, který prodává veškeré zboží za 1 libru. Mělo se za to, že Banksy tímto počinem protestoval proti procesu výroby suvenýrů pro londýnskou olympiádu v roce 2012, kdy tamní dělníci pracovali ve velmi špatných podmínkách a za nízké mzdy.


Zdroj: harringayonline.com

Malba byla ze zdi obchodu později odstraněna a nabídnuta k prodeji, což vyvolalo protesty místních. “Můj záměr s touto malbou je vybělit ji pro mého dobrého kámoše Banksyho, přeji si jen, abych za ni mohl utratit více peněz,” uvádí americký umělec a dodává, že pouliční umění “by se nemělo prodávat ani kupovat”. “Prostě ji přemaluji a pověsím na zeď svého domu. Už nás nebaví, jak lidé pořád kradou naše věci z ulic a poté je prodávají, takže prostě koupím všechno, co můžu, a vybělím to,” řekl English.


Zdroj: Sky News

English, který dle svých slov strávil s Banksym nějaký čas v Palestině, poté však s mrknutím oka dodal: “Samozřejmě že tu vybělenou malbu prodám za milion dolarů. Jsem blázen, ale ne hlupák.”

Zdroj: HighSnobiety, Sky News