Zdroj: Dorotheum

Legendární Mercedes-Benz 300 SL s vertikálním otevíráním dveří míří do aukce

Jako vůbec první závodní vůz určený pro veřejné silnice ve své době jen stěží nacházel konkurenci. Nyní je tento historický skvost k dispozici v aukci.

17. listopad 2018 15:22:00

Aukční dům Dorotheum zařadil do své nabídky legendární Mercedes-Benz 300 SL Gullwing v klasickém stříbrošedém provedení z roku 1955. Jedná se o unikátní vůz, který proslul především vertikálním otevíráním dveří, jež při otevření připomínaly křídla racka, a tak dostal přezdívku “Gullwing”. To však zdaleka nebylo vše. Jako první produkční vůz na světě byl totiž vybaven mechanismem přímého vstřikování paliva, a lze ho tak označit za první závodní vůz určený pro veřejné silnice.


Zdroj: Dorotheum

Netřeba dodávat, že ve své době mu co do rychlosti nikdo nestačil. Model 300 SL Gullwing položil základy celé třídy SL, jejíž vozy po celá desetiletí až dodnes patří k tomu nejlepšímu, co může automobilový průmysl nabídnout. Vyráběl se mezi lety 1954 a 1957 jako kupé, které poté až do roku 1963 nahradil roadster. Pod jeho kapotou se ukrýval třílitrový motor s výkonem 215 koní, díky kterému mohl vyvinout rychlost až 260 km/h.

Odhadovaná prodejní cena tohoto konkrétního exempláře se pohybuje od 23,4 do 31,2 milionů Kč, přičemž aukce bude ukončena 1. prosince. Více informací si můžete přečíst na stránkách aukčního domu.

Zdroj: HypeBeast, Dorotheum