Zdroj: Steven Chilton Architects

V Číně vznikne divadlo odkazující na tradiční řezbářské umění

Divadlo pro 2000 lidí ve městě Kuang-čou bude oslavovat mistrovství čínských řezbářů a místní kulturu obecně.

16. listopad 2018 12:08:26

Londýnské studio Steven Chilton Architects pro čínské město Kuang-čou navrhlo polokulovitou budovu divadla, která odkazuje na tradiční okrasné vyřezávané koule ze slonoviny známé jako “puzzle balls”, které čínští řemeslníci s milimetrovou přesností a neuvěřitelnými detaily vytvářeli zhruba od konce 14. století. Exteriér divadla tedy bude tvořen vrstvami kruhových otvorů, které se budou postupně zmenšovat, až nakonec přejdou v interiér.


Vyřezávaný puzzle ball ze slonoviny pocházející z dynastie Ming (1368-1643), zdroj: Sydney Gush/Gettysburg College

“Díky své kráse, záhadnosti a mistrovství ztělesňují kvality a ctnosti, které se architektura snaží přinášet,” vysvětluje hlavní architekt Steven Chilton důvod, proč ho při tvorbě návrhu inspirovaly právě puzzle balls. Kulovitá kupole budovy se bude skládat ze dvou vrstev. Na povrchu se budou nacházet panely z betonu vyztuženého skleněnými vlákny, který poskytne ochranu spodní vrstvě hliníkových panelů a zasklení.


Zdroj: Steven Chilton Architects

Asymetrické, překrývající panely budou rovněž tvořit geometrické vzorce, přičemž otvory v nich budou rozloženy nerovnoměrně, aby světlo pronikalo především do lobby, a nikoli do samotného sálu, který zůstane tmavší a chladnější. Pok dokončení stavby se zde budou konat představení založená na místní kultuře.

Zdroj: Dezeen