Zdroj: AeroMobil

Slovenská létající auta dobývají svět: AeroMobil má za sebou úspěšný debut v Číně

Slovenská firma AeroMobil v současné době připravuje produkční model svého létajícího auta, který bude uveden na celosvětový trh. Na prestižním čínském veletrhu však představila také svůj nejnovější a nejpokročilejší koncept.

15. listopad 2018 10:01:09

Možná o tom nevíte, ale létající auta nejsou doménou pouze nejznámějších světových firem jako Rolls-Royce, Uber či Audi. Co říci má v tomto oboru také slovenská firma AeroMobil, která v současné době pracuje na dvou modelech létajících dopravních prostředků, jež vynikají zejména tím, že kromě létání dokáží fungovat také jako automobil. První z nich nese označení 4.0 STOL (krátký vzlet a přistání) a jeho koncept byl představen již v roce 2016. V současné době je již ve fázi příprav produkčního modelu, který bude uveden na komerční trh.

Dvoumístný model 4.0 STOL se z auta na letadlo dokáže přeměnit za 3 minuty. Ke vzletu následně potřebuje dráhu o necelých 600 metrech a může létat ve výšce až 3 kilometry nad zemí. Co se rychlosti týče, v automobilovém módu je jeho maximální rychlost 160 km/h, v režimu letadlo pak dosahuje rychlosti až 260 km/h. Firma se před několika dny zúčastnila prestižního čínského veletrhu China International Import Expo (CIIE), kde představila nejnovější generaci modelu 4.0 STOL v limitovaném barevném provedení “Sky Dragon”, které odkazuje na tradiční čínskou symboliku.

Vzhledem k tomu, že čínský deník China Daily model 4.0 STOL označil za “zlatý hřeb” celého veletrhu, lze říci, že se zde slovenská firma rozhodně neztratila. Návštěvnici veletrhu CIIE však byli svědky ještě jedné zásadní události. Premiéru zde zažil také nejnovější a dosud nejpokročilejší model 5.0 VTOL (vertikální vzlet a přistání), který je zatím pouze ve fázi konceptu, nicméně pokud se bude jeho vývoj odehrávat po vzoru jeho předchůdce, rozhodně se máme na co těšit.

Zdroj: AeroMobil, Pravda.sk