Zdroj: FingerReader

Nové zařízení od MIT umožňuje slepým lidem číst jakýkoli psaný text

Slepí a zrakově postižení lidé díky tomuto zařízení dost možná již brzy nebudou odkázáni pouze na Braillovo písmo.

14. listopad 2018 16:09:24

Výzkumníci z Massachusettského technologického institutu (MIT) vyvinuli nositelné zařízení, které slepým a jinak zrakově postiženým lidem umožňuje číst jakýkoli psaný text bez potřeby Braillova písma. Zařízení s názvem FignerReader, které si člověk nasadí na prst podobně jako prsten, dokáže díky zabudované kameře a speciálnímu softwaru číst vytištěný text nahlas. Zrakově postiženému člověku tak stačí ukázat prstem na jakékoli slovo či větu, a zařízení je v reálném čase převede do mluveného slova.

Kromě toho, ře FingerReader dokáže číst celé řádky textu, ho lze propojit rovněž s laptopem či mobilním telefonem, díky čemuž ho lidé mohou mít vždy po ruce, aby si pomocí něj přečetli například menu v restauraci, výstražné cedule či jakýkoli jiný text psaný fontem o velikosti alespoň 12 bodů. Zařízení uživateli rovněž dává vibrační signály, pokud se prstem odchýlí od textové linky.

V této chvíli je zařízení pouze ve fázi prototypu a výzkumníci se snaží získat investory, s jejichž pomocí ho chtějí uvést na trh, a zpřístupnit ho tak zrakově postiženým lidem po celém světě.

Zdroj: designboom