Zdroj: Clouds Architecture Office

V Japonsku vznikne centrum pro vesmírný výzkum zavěšené uprostřed kráteru

Cílem nového futuristického centra Avatar X bude vyvinout nástroje, které lidem umožní provádět dálkově ovládané stavební práce na Měsíci či Marsu.

14. listopad 2018 10:58:04

Architektonické studio Clouds Architecture Office představilo návrh nového centra pro výzkum vesmíru a robotiky s názvem Avatar X, které bude pomocí ocelových lan zavěšené uprostřed uměle vytvořeného kráteru. Centrum vznikne v bývalé těžební oblasti japonské prefektury Óita, která již nyní připomíá měsíční krajinu, a umělý kráter má tento dojem ještě umocnit. Samotná budova se pak bude skládat z fluoropolymerové membrány rozdělené do průhledných a průsvitných panelů, která bude obepínat ocelovou konstrukci.


Zdroj: Clouds Architecture Office

Interiérové prvky jako podlaha či dekorace budou vyrobeny z lehkých materiálů jako uhlíková vlákna či hliník, aby byla hmotnost budovy co nejnižší. Výzkumná laboratoř bude propojena s okrajem kráteru pomocí mostu, který bude představovat symbol “překračování prahů” ve zkoumání vesmíru a technologických inovacích. Zadavatelem návrhu je japonská kosmická agentura JAXA ve spolupráci s firmou ANA Holdings.

ANA a JAXA chtějí v budoucnu dálkově stavět na Marsu a Měsíci, a účelem nového centra bude tedy především vyvinout potřebné technologie v oblasti robotiky a virtuální reality, které tyto dálkově ovládané stavební práce umožní.

Zdroj: Dezeen