Zdroj: Jaguar

Jaguar slaví 70 let v motorsportu rallyově upraveným modelem F-Type

Letos je to 70 let, co se slavná britská automobilka uvedla do světa motorsportu, kde dodnes zůstává velmi zvučným jménem, a tento milník tak nemohl zůstat bez povšimnutí.

13. listopad 2018 10:32:28

Jaguar letos slaví 70. výročí vstupu do motorsportu prostřednictvím svého prvního sportovního modelu XK120, který ve své době kraloval silnicím a také závodním tratím. Vyráběl se v letech 1948 až 1954 a ručička jeho tachometru se mohla vyšplhat až na v té době neuvěřitelných 193 km/h. A britská automobilka se právě na počest tohoto historického skvostu rozhodla přeměnit svůj sportovní roadster F-Type na plnohodnotný rallyový vůz.

Rallyový F-Type dostal lepší přední i zadní brzdy a zvýšený podvozek, který mu umožňuje vypořádat se i s nerovným a náročným terénem, na který byste s jeho běžnou verzí ve vlastním zájmu nevydali. Pravý rallyový vzhled mu dodávají čtyři přidaná světla na kapotě a také sada blatníků. Ačkoli pod kapotou sériově vyráběného F-Typeu najdete až osmiválcový motor, u rallyové verze zvolili konstruktéři v rámci zachování nízké hmotnosti pouze dvoulitrový čtyřválec o výkonu 300 koňských sil.

Přestože vůz splňuje specifikace Mezinárodní automobilová federace, mluvčí Jaguaru v rozhovoru pro server Digital Trends uvedl, že se bude účastnit pouze několika propagačních akcí, avšak nabídnout ho k prodeji rallyovým jezdcům, kteří by v něm závodili, se automobilka nechystá.

Zdroj: Digital Trends