Foto: ICD University Stuttgart

Německá univerzita odprezentovala revoluční pavilon, jehož konstrukce drží pomocí třecích ploch

Institut výpočetního designu a konstrukce pod hlavičkou Stuttgartské univerzity uvedl po mnohaletém výzkumu pavilon, jehož konstrukce je postavena z drobných prvků, které drží pouze díky vzájemnému volnému tření.

12. listopad 2018 18:14:42

Stuttgartská univerzita představila světu historicky první uzavřený prostor, jenž je kompletně postaven pouze z konstrukčních částí, které vzájemně drží pouze volný třecí kontakt. Drobná stavba je výsledkem desetiletého výzkumu, který se zabýval architektonickým využitím granulovaných materiálů v konstrukci budov.

Revoluční experimentální stavba s označením Aggregate Pavilion úspěšně demonstruje možnosti využití drobného granulovaného materiálu ve stavebních konstrukcích, čímž nabízí zcela novou perspektivu pohledu na budoucnost architektury. Výzkumný tým byl inspirován drobnými částicemi z přírody, jako je např. písek a vytvořil vlastní konstrukční částice o tvaru hvězdic. Výhodou nového materiálu je možnost pohyblivosti a transformace, jako by šlo o kapalnou hmotu, avšak zároveň nabízí toto nové nekonvenční řešení dostatečnou pevnost a stabilitu.


Foto: ICD University Stuttgart

Předností nové konstrukční technologie je také skutečnost, že lze celou stavbu snadno rozebrat a jednotlivé konstrukční prvky znovu použít, neboť se jejich jediným pojivem stává gravitace a fyzikální zákony.

Materiál a jeho vlastnosti byly odprezentovány na experimentální stavbě o rozměrech 9 × 10 metrů. Konstrukční granulát je zhotoven z recyklovaného plastu a do budoucna by si mohl díky své nízké hmotnosti, pevnosti a možnosti opětovného použití najít celé spektrum využití v architektuře minimálně drobných nebo mobilních staveb.

Zdroj: Arch2o.com