Zdroj: Rocket Lab

Rocket Lab má za sebou první komerční start, a zařazuje se tak po bok SpaceX

Po měsících prostojů a odkládání se firmě Rocket Lab konečně povedlo uskutečnit první komerční start své rakety, na jejíž palubě se nacházely satelity několika různých společností.

12. listopad 2018 10:06:04

Komerčními lety do vesmíru se v současné době již zabývá celá řada firem, mezi kterými vyčnívá průkopník Elon Musk se svou SpaceX. Nicméně v následujících měsících se zcela jistě bude v médiích skloňovat také jméno firmy Rocket Lab, která včera ze svého zařízení na Novém Zélandu úspěšně uskutečnila svůj první komerční start. Při misi s názvem “It’s Business Time” vynesla 17metrová raketa Electron na oběžnou dráhu 6 malých satelitů.


Cílem Rocket Lab je s postupem času vysílat rakety do vesmíru pravidelně za nízké náklady, přičemž již v roce 2020 chce realizovat jeden start týdně. První start měl proběhnout již letos v dubnu s pouhými čtyřmi satelity, avšak v důsledku několika odkladů byl uskutečněn až nyní, přičemž na palubu mu byly přidány ještě dva satelity. “Svět se zítra vzbudí do nové reality. S raketou Electron se vesmír pro satelity stává rychle a spolehlivě dostupný,” uvedl v tiskové zprávě zakladatel firmy Peter Beck.

Na příliš velké oslavy však není čas, protože Rocket Lab se již nyní chystá na další misi, která je naplánována na prosinec. Tentokrát raketa Electron vynese do vesmíru rovnou 10 satelitů typu cubesat.

Zdroj: CNET, Digital Trends