Zdroj: EcoLogicStudio

Biodigitální závěsy britského studia přináší fotosyntézu na zdi budov, a čistí tak vzduch

Bioplastové závěsné rolety obsahující kultury mikroorganismů přináší fotosyntézu na zdi budov, a čistí tak městské ovzduší.

10. listopad 2018 16:26:05

Londýnské designérská firma EcoLogicStudio během konference Climate Innovation Summit Dublin 2018 odhalila rozsáhlou instalaci s názvem photo.synth.etica. Jedná se o “závěs” určený do městského prostředí, který zachycuje oxid uhličitý z atmosféry a v reálném čase ho ukládá. Za den zvládne takto zachytit kilogram CO2, což je ekvivalentem 20 velkých stromů. Závěs se skládá z modulů o rozměrech 16,2 × 7 metrů, které fungují jako fotobioreaktory.


Zdroj: EcoLogicStudio

Jinými slovy se jedná o speciální nádoby z bioplastu, které využívají denní světlo k vyživování kultur mikrořas, jež následně v noci světélkují. Celý systém funguje tak, že nefiltrovaný městský vzduch se nejprve dostane do spodní části závěsu, odkud přirozeně prostřednictvím vzduchových bublin začne cestovat bioplastem. Následně se dostane do kontaktu s mikroby, kteří pohlcují molekuly oxidu uhličitého a ukládají je ve zmíněných řasách, kde se postupně přemění na biomasu.

Tuto biomasu lze následně využít při produkci bioplastu, jenž představuje hlavní materiál pro výrobu fotobioreaktorů. Celý proces končí, když je v horní části závěsu vypouštěn zpět do městského ovzduší čerstvě fotosyntetizovaný kyslík.

Zdroj: designboom