Zdroj: Golden Pin Concept Design Award

NET GUARD: Autonomní dron, který dokáže zachraňovat lidi při požárech výškových budov

Skupinka čínských studentů přišla s konceptem řešení krizových situací ve velkých výškách, které by mohlo v budoucnu zachránit nesčetně lidských životů.

8. listopad 2018 13:14:03

Skupina šesti studentů z čínského města Kuang-čou vytvořila koncept samořízeného dronu s názvem NET GUARD, jehož účelem je zachraňovat lidi při požárech ve výškových budovách. Systém funguje tak, že jakmile dron zaznamená tísňový signál, určí prostřednictvím GPS přesné místo požáru a co nejrychleji se k němu vzdušně dopraví. Jakmile se dostane na místo, rozdělí se na čtyři vznášející se díly, mezi nimiž je napnutá bezpečnostní síť.


Zdroj: Golden Pin Concept Design Award

Aby NET GUARD dokázal létat v tak velkých výškách a zachytit člověka v pádu, je vybaven čtyři výkonnými vrtulemi. Samotná síť je pak vyrobena ze čtyř vrstev polyuretanu, které jsou dostatečně pevné na to, aby unesly člověka průměrné hmotnosti. Dron je rovněž vybaven senzory, které sledují člověka vyskakujícího z okna, a podle jeho polohy následně nastaví síť tak, aby ho zachytila.

Než se tento koncept stane realitou, bude samozřejmě nutné věnovat ještě nějaký čas vývoji a řešení designových výzev, nicméně jedná se o slibný nápad, což dokazuje také jeho zařazení do finálního výběru kandidátů na cenu Golden Pin Concept Design Award 2018, jejíž vítěz si odnese odměnu přibližně 300 000 Kč.

Zdroj: designboom