Foto: Faruk Pinjo

Rakouský Dornbirn se pyšní novou výstavní halou, jejíž futuristický vzhled vyráží dech

Rakouský Dornbirn ležící nedaleko švýcarských hranic se pyšní novou moderní výstavní síní, jež snoubí funkčnost a odvážný moderní design.

8. listopad 2018 12:17:21

Výstaviště v rakouském okresním městě Dornbirn ve spolkové zemi Voralbersko se v sedmdesátých letech z kapacitních důvodů přesunulo na okraj města. V roce 2012 byl uveden generální plán pro revitalizaci západní osy výstaviště, jenž pracoval s jasnějším členěním a využitím otevřeného prostoru a obnovou výstavních pavilonů.

V rámci této zásadní modernizace byl roku 2014 vybrán projekt pro výstavbu zcela nového pavilonu od rakouské architektonické kanceláře Marte Marte Architects. Futuristicky vyhlížející budova kombinující prvky černé a červené barvy nabízí čtyři na sobě nezávislé výstavní síně, které jsou ukryty pod masivní tmavou fasádou rozměrné monolitické stavby.


Foto: Faruk Pinjo

Páteří 170 metrů dlouhého pavilonu je centrální osa s vysokými prosklenými otvory hyperbolických tvarů, které se promítají na zevnějšku jinak hranaté stavby v podobě rudých výřezů, jenž narušují zdánlivou monotónnost tmavého exteriéru. Z centrální pěší stezky se návštěvníci dostávají do jednotlivých výstavních síní. Ty jsou vyvedeny střídavě v rudé a černé barvě, což dále podbarvuje autentickou atmosféru interiéru pavilonu.

Velkou předností komplexu je také promyšlené vnitřní členění prostoru, které není vlídné pouze k návštěvníkům, ale také k vystavovatelům, kteří mají samostatný přístup do expozice. Výstavní budova velmi netradičního vzezření byla dokončena roku 2017 a se svým odvážným vzhledem, jenž zároveň neubírá na funkčnosti, se stává novou dominantou výstaviště v Dornbirnu.

Zdroj: Archdaily.com