Zdroj: Columbia Journalism Review

Novinový stánek s fake news v centru New Yorku zdůraznil rizika šíření dezinformací

Ačkoli šíření dezinformací ve společnosti není zcela novým jevem, s nástupem snadno přístupných internetových platforem nabyl tento problém na závažnosti, na což tento stánek originálním způsobem upozornil.

5. listopad 2018 14:35:26

Lidé z amerického časopisu pro novináře Columbia Journalism Review se rozhodli, že veřejnosti ukáží, jak moc je náchylná ke konzumaci falešných informací. Ve spolupráci s kreativní agenturou TBWA\Chiat\Day si na den pronajali jeden z novinových stánků v centru New Yorku a naplnili ho novinami s nepravdivými titulky, které sesbírali v různých koutech internetu.


Zdroj: Columbia Journalism Review

Většina titulků se nese v absurdním a úsměvném duchu jako například “Trump tvrdí, že Amerika nikdy neměla Kanadě udělit nezávislost” nebo “Batolecí klub rváčů: Pracovníci školky provozovali dětské zápasy, rodiče jsou rozhořčeni”. Uvedením těch nejprofláklejších falešných zpráv do reálné novinové podoby se stánek snažil upozornit na nebezpečí šíření dezinformací.

Kromě zmíněných novin s falešným obsahem autoři projektu vytvořili také jakýsi manuál pro čtenáře, který má lidem pomoci právě s kritickým rozpoznáváním pravosti informací. Tento manuál si mohl kdokoli zdarma vzít u stánku, avšak najdete ho také online.

Zdroj: designboom