Foto: Erik Bozis

V Lotyšském lese vyrostl pavilon pro meditaci či rozjímání

V Lotyšsku vyrostl dřevěný pavilon, jenž dává návštěvníkům lesa prostor pro klidnou meditaci nebo jen společný odpočinek.

3. listopad 2018 11:28:53

V rámci spolupráce lotyšských obcí Rugaji, Balvi, Vilaka, Baltinava a Karsava vyrostl v oblasti severního Latgalska dřevěný lesní pavilon pojmenovaný UGUNS, jehož hlavním účelem je navrátit lidem respekt a vztah k přírodě. Drobná stavba z přírodního materiálu s uzavřenými stěnami vytváří intimní prostor pro skupinovou konverzaci, odpočinek či meditaci v divokém prostoru nedotčeném člověkem.

Konstrukci stavby tvoří dřevěné nosníky, které jsou od sebe vzájemně vychýleny pod úhlem 2,5 stupně, což vytváří požadovaný tvar s devíti výkrojky uvnitř. Celý objekt je inspirován ohněm, což se projevuje jak na jeho zevnějšku, jenž evokuje dynamiku hořícího plamene, tak i uvnitř. Vnitřní prostor pavilonu nabízí 9 míst k sezení uspořádaných do kruhu po vzoru posezení okolo klasického táborového ohně.

Pavilon UGUNS je jedním z několika obdobných projektů, kterým chtějí Lotyši upozornit na význam přírody a důležitost kladného vztahu k jejímu zachování. Částečně otevřená lesní budova UGUNS vyrostla symbolicky při stém výročí existence Lotyšska.

Zdroj: Arch2o.com