Zdroj: Bill Ingalls/NASA

VIDEO: Neúspěšný start rakety Sojuz ohrozil život dvou astronautů

Krátce poté, co se raketa Sojuz se dvěma astronauty na palubě vydala na zdánlivě rutinní cestu směrem k Mezinárodní vesmírné stanici, došlo k závadě, která donutila astronauty nouzově přistát.

2. listopad 2018 12:05:13

Ruská kosmická agentura Roskosmos zveřejnila videozáběry z 11. října, které zachycují neúspěšný start rakety Sojuz, na jejíž palubě byl jeden americký a jeden ruský kosmonaut. Sojuz je v této chvíli jediná raketa, která může lidi dopravit na Mezinárodní vesmírnou stanici. Zhruba minutu a půl po startu se objevila závada, která způsobila přerušení letu, a dvoučlenná posádka se musela uchýlit k nouzovému přistání, které oba astronauti přežili.


Start rakety Sojuz 11. října, zdroj: Bill Ingalls/NASA/Getty Images

Roskosmos včera na tiskové konferenci oficiálně potvrdil, že příčinou závady Sojuzu byl vadný senzor, který měl zajistit odpojení boosterů od rakety. Sojuz je vícestupňová raketa, což znamená, že využívá několik úrovní motorů, které se po splnění svého úkolu postupně oddělují. Na konci zveřejněného videa lze vidět, jak se jeden z boosterů neodpojí společně s ostatními, a způsobí tak rotaci celé rakety.


Vadné senzory by se však mohly nacházet také uvnitř dalších Sojuzů, které budou nyní rovněž přezkoumány. Do služby by se měly vrátit koncem roku.

Zdroj: The Verge