Zdroj: Hyundai

Panoramatická solární střecha od Hyundai má pomoci k větší úspornosti automobilů

Designéři z automobilek Hyundai a Kia věří, že tato technologie je prvním krokem k tomu, aby automobily energii pouze pasivně nekonzumovaly, ale také aktivně produkovaly.

1. listopad 2018 17:54:34

Jihokorejské automobilky Kia a Hyundai spojily síly a vyvinuly speciální poloprůhledné solární panely, které lze umístit na střechu či kapotu vozidel. Tyto panely mohou poskytovat dodatečnou energii vozidlům s elektrickým, hybridním, ale i spalovacím motorem, čímž sníží jejich spotřebu paliva společně s emisemi oxidu uhličitého, a naopak zvýší dojezd. Designéři z Hyundai Motor Group, pod kterou obě automobilky spadají, v rámci této technologie vyvinuli tři typy solárních článků podle typu pohonu vozidel.


Zdroj: Hyundai

Při slunečním záření s intenzitou 1000 W/㎡ (odpovídá době okolo poledne v letních měsících) dokáže solární panel o výkonu 100 W z dílny automobilek vyprodukovat 100 Wh energie za hodinu. Největší vliv by tato technologie paradoxně mohla mít na vozy se spalovacími motory. Díky snížení emisí bude totiž více vozů splňovat ekologické podmínky stanovené zákony jednotlivých zemí, což by pro dané automobilky mohlo znamenat zvýšení exportu.


Zdroj: Hyundai

První generace solární střechy pro vozy se spalovacím motorem se stane součástí výbavy již příští rok.

Zdroj: designboom, Electrek