Zdroj: Official Gujarat State Portal

V Indii stojí nová nejvyšší socha světa, která dvakrát převyšuje sochu Svobody

Premiér Indie Naréndra Módí včera oficiálně inauguroval tzv. sochu Jednoty, která co do výšky nemá ve světě konkurenci.

1. listopad 2018 10:51:06

Návrh sochy Jednoty, která sahá až výšky 182 metrů, pochází z dílny studia Michael Graves Architecture & Design (MGA&D). Socha zobrazuje indického právníka a bojovníka za nezávislost Sardára Vallabhbháí Patéla, který jakožto lídr a státník sjednotil dílčí indické státy, aby z nich vznikla jednotná republika. Patél zemřel v roce 1950 a do dějin se zapsal jako “jeden z otců zakladatelů nezávislé Indie”.


Zdroj: Gujarat Information Bureau/Twitter

Budování díla, které se nachází v nejzápadnějším indickém státě Gudžarát, trvalo méně než 5 let. Uvnitř samotné sochy ve výšce 152 metrů se nachází rozhledna s výhledem na přilehlá pohoří a přehradu Sardar Sarovar. Kromě rozhledny u sochy najdete také návštěvnické centrum a zahradu. Studio MGA&D pak navrhlo rovněž silnice, které sochu propojují s místní komunitou.

“Tato socha bude stát vysoko, a to nejen v metrech a stopách, ale ještě mnohem více z hlediska akademických, historických, národních a duchovních hodnot. Mou vizí je toto místo rozvíjet jakožto zdroj inspirace pro příští věky,” řekl indický premiér Naréndra Módí při slavnostní inauguraci.

Zdroj: designboom