Foto: Jack Hobhouse

Dům obklopený starými stromy nabízí úchvatný výhled na krajinu Anglie

Budova od švýcarského architekta ležící na jednom z vrcholků Jižního Devonu nabízí impozantní výhled do člověkem takřka nenarušené krajiny.

30. říjen 2018 13:25:23

Švýcarský architekt Peter Zumthor se postaral o podobu obytného domu, jenž vyrostl na jednom z kopců oblasti Jižní Devon na britských ostrovech. Jednoduché, avšak účinné křivky budovy v kombinaci s masivně působícími stěnami z odkrytého betonu nechávají vzniknout esteticky velmi příjemné stavbě, jejímž hlavním architektonickým prvkem se paradoxně stává bohatá výsadba dvacetimetrových borovic, jenž celý obytný komplex obklopují.


Foto: Jack Hobhouse

Borovice zde byly vysazeny původně kvůli doplnění a odstínění předchozí budovy. Ta se však dočkala demolice a na jejím místě vyrostl tento dům od architekta Zumthora. Borovice však mezitím vyrostly do značných rozměrů, přičemž stále kopírují původní půdorys. Ve výsledku tak vytvářejí pomyslnou intimní hranici mezi obytnou stavbou a otevřeným výhledem na jih Anglie, čímž vzniká nezaměnitelná atmosféra lokality.

Projekt výstavby betonového domu zahrnoval také krajinářskou úpravu okolí a terénní modelaci, o což se postarala urbanistická firma Rathbone. Cílem bylo vytvořit co nejpůsobivější výhled do krajiny prostřednictvím četných skleněných stěn v domě.

Dům schopný pohodlně pojmout až deset lidí bude kompletně dokončen letos v prosinci. Architekt Peter Zumhor si kromě exteriéru dal záležet také s důmyslným plánováním vnitřních prostor, což se projevilo např. jeho originálním návrhem velkého množství nábytku pro budovu.

Zdroj: Designboom