Zdroj: Digital Domain

Americká firma křísí mrtvé celebrity, které ve virtuální podobě opět baví svět

Pokud vám během posledních let zemřel oblíbený herec či umělec, nezoufejte. Dost možná ho v nadcházejících letech budete moci znovu vidět “naživo”, alespoň tedy v digitální podobě.

29. říjen 2018 09:57:11

Jednou z prvních příležitostí, kdy si vzkříšení zesnulého herce mohl všimnout celý svět, byl film Rogue One: Star Wars Story, kde jsme mohli vidět legendárního britského herce Petera Cushinga, který zemřel v roce 1994. Od té chvíle se digitálního oživení dočkala celá řada herců včetně těch dosud žijících jako Arnold Schwarzenegger, Robert Downey Jr. či Johnny Depp, kteří díky této technologii mohli pro své role “omládnout”.


Peter Cushing ve Star Wars, zdroj: Digital Domain

Těmito novodobými vizuálními efekty se zabývá již celá řada firem, mezi kterými vyčnívá Digital Domain. Tato firma působí v digitálním světě již od roku 2010, přičemž do povědomí veřejnosti se poprvé zaryla v roce 2012, když na slavném hudebním festivalu Coachella zajistila virtuální vystoupení legendárního 2Paca, jenž byl zastřelen v roce 1996.

Proces vytváření digitální verze člověka se skládá ze tří základních prvků. Prvním z nich je přirozeně vzhled. Aby totiž digitální verze herců vypadala věrohodně, musí přesně kopírovat vzhled a tvar jejich obličeje, očí a vlasů. Toho Digital Domain dosahuje pomocí speciálních skenerů, které zachytí každý detail obličeje až po póry.

Dalším klíčovým prvkem je výraz a pohyby obličeje. Zde si firma “půjčuje” technologii od společnosti Dimensional Imaging, jejíž řešení dokáže sledovat tisíce bodů na obličeji při různých pohybech a grimasách. Vzhled a obličejové pohyby jsou následně přeneseny na jiného herce či dubléra, který tento digitální obličej “nosí” v jednotlivých scénách. K tomu musí mít rovněž velmi podobné rysy jako původní herec a výběr těchto dvojníků zajišťuje technologie strojového učení.

V budoucnu tak můžeme čím dál častěji očekávat světová turné, na kterých budou vystupovat hologramy zesnulých umělců a umělkyň. Jednou z prvních bude Amy Winehouse, která se znovu objeví na pódiích jako hologram již příští rok.

Zdroj: Digital Trends