Zdroj: Virgin Orbit

Bransonova Virgin Orbit vypustí do vesmíru raketu z letícího Boeingu 747

Slavný britský podnikatel chce do vesmíru kromě turistů posílat také satelity. Jeho firma Virgin Orbit přichází s inovativní metodou startování raket, která mu má zajistit výhodu před konkurencí.

27. říjen 2018 12:24:40

Firma Virgin Orbit Richarda Bransona, která vznikla teprve minulý rok jakožto odnož jeho známější firmy Virgin Galactic, ve středu 24. října poprvé připevnila prototyp své rakety LauncherOne ke speciálně upravenému Boeingu 747. Tato přibližně 21 metrů dlouhá a 26 tun vážící raketa je určena k vynášení menších satelitů na oběžnou dráhu. Nicméně namísto startování přímo ze země, jak jsme u tradičních raket zvyklí, zahájí LauncherOne svůj let na ranveji připevněná k Boeingu.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Richard Branson (@richardbranson),

Letoun raketu vynese do výšky přibližně 9 kilometrů, kde raketa zapne své trysky a rychlostí 28 163 km/h, což je 20násobek rychlosti zvuku, následně dosáhne oběžné dráhy. Virgin Orbit si od této metody vynášení satelitů slibuje kratší čekací dobu a nižší náklady než u konkurenčních společností, z nichž většina spoléhá na drahou startovací infrastrukturu.

Přestože Virgin Orbit existuje teprve necelé dva roky, stihla již pro své služby získat zakázky od velmi zvučných jmen jako například americké Ministerstvo obrany či Evropská kosmická agentura. Dalším krokem budou testovací lety, které odhalí případné nedostatky.

Zdroj: The Verge