Zdroj: Lasse Lyhne-Hansen

LOMEX: Projekt Paula Rudolpha, který měl změnit podobu New Yorku, dostal nový 3D vizuál

Při příležitosti 100. výročí narození architekta Paula Rudolpha se designér studia JDS Architects rozhodl vizualizovat jeden z jeho nejslavnějších neuskutečněných návrhů – Lower Manhattan Expressway.

26. říjen 2018 14:16:09

Lower Manhattan Expressway (LOMEX) byl jedním z posledních plánů radikálně změnit podobu New Yorku. Rudolph byl v roce 1967 pověřen Fordovou nadací, aby provedl studii týkající se návrhu rozsáhlého dopravního koridoru ve tvaru “Y” z dílny Roberta Mosese, který by prakticky zničil newyorské čtvrti Soho a Tribeca. Rudolph dospěl k závěru, že město nepotřebuje silnici, která by oddělovala Downtown od Midtownu. Namísto toho chtěl však postavit obří blok budov, který by se táhnul napříč celým Manhattanem.


Původní nákres Paula Rudolpha, zdroj: Paul Rudolph Foundation

Rudolph chtěl kolem zmíněného koridoru vybudovat takové množství zástavby, že by samotné dopravní spojení v jejím středu ztratilo význam. Představoval si megastavbu táhnoucí se napříč celým Manhattanem, jejíž součástí by byly bytové jednotky, parkoviště, pěší zóny a osobní dopravníky. Veřejnost však tento návrh s rysy brutalismu a metabolismu nepřijala vůbec pozitivně a snesla se na něj vlna kritiky, která nakonec vedla ke zrušení celého projektu.


Zdroj: Lasse Lyhne-Hansen

Designér Lasse Lyhne-Hansen však nyní tento ambiciózní návrh oživil, alespoň tedy virtuálně. Ve svých 3D vizualizacích zobrazil různé prostory LOMEXu dle předlohy Rudolphových publikací, a to jak z ptačí perspektivy, tak z pohledu člověka stojícího uvnitř stavby. Snažil se zachytit nejen epický zjev celého komplexu, ale také to, jak by zde vypadal každodenní život.


Zdroj: Lasse Lyhne-Hansen

“Během procesu přenášení nákresů do 3D se objevilo mnoho nesrovnalostí a mezer, což je však pro projekt, který je pouze studií, a nikoli skutečnou stavbou, přirozené,” popisuje Lyhne-Hansen problematické aspekty projektu. Tyto nesrovnalosti pak dle svých slov vyřešil podle Rudolphových ostatních realizovaných projektů. “Při finálním přenosu do 3D se již projekt dostává do fáze spekulace,” dodává designér.

Více informací o Rudolphově práci najdete na stránkách Nadace Paula Rudolpha.

Zdroj: designboom