Zdroj: AFP

Umění budoucnosti? Obraz zcela vytvořený umělou inteligencí vydražen za 10 milionů

Londýnský aukční dům Christie’s jako první v historii vydražil umělecké dílo, jehož autorem je ze 100 % stroj.

26. říjen 2018 10:00:08

Malba, kterou vytvořila umělá inteligence z dílny francouzského uměleckého kolektivu zvaného Obvious, zachycuje fiktivní postavu Edmonda de Belamy, jenž je součástí souboru 11 portrétů La Famille de Belamy. Všechny portréty těchto fiktivních příslušníků rodu Belamy byly vytvořeny pomocí speciálního algoritmu známého jako GAN (Generative Adversarial Network).


Zdroj: Obvious

Hugo Caselles-Dupré, jeden ze členů kolektivu Obvious, princip fungování algoritmu popisuje následovně:

“Náš algoritmus se skládá ze dvou částí. Na jedné straně je generátor, na druhé diskriminátor. Poskytli jsme tomuto systému soubor dat obsahující 15 000 portrétů namalovaných v období od 14. do 20. století. Generátor na základě tohoto souboru vytvoří obraz, načež se diskriminátor snaží najít rozdíly mezi obrazy namalovanými člověkem a tím od generátoru. Cílem je přimět diskriminátor, aby si myslel, že nově vzniklý obraz je skutečný portrét. Pak máme výsledek.”

Zobrazit příspěvek na Instagramu

This is how the GAN algorithm we used created Edmond de Belamy. Quite fascinating isn't it? – #edmond #obvious #video #gan #generation

Příspěvek sdílený OBVIOUS (@obvious_art),

Dílo tohoto algoritmu bylo včera vydraženo za 9,8 milionu Kč, což je 40krát více, než bylo původně odhadováno. Vítězný příhoz obdržel aukční dům telefonem od anonymního kupce. Tato aukce potvrdila, že umělá inteligence se dost možná stane novým médiem umění, a budoucnost v ní očividně vidí také trh samotný.

Zdroj: Christie’s, HypeBeast