Zdroj: Getty Images

Čína otevřela nejdelší mořský most světa propojující Hong Kong s pevninou

Most o délce 55 kilometrů, jehož součástí je také podmořský tunel, zkrátí cestu z Hong Kongu do čínského města Ču-chaj ze 4 hodin na 45 minut.

24. říjen 2018 12:38:01

Čínský prezident Si Ťin-pching společně s dalšími nejvyššími státními představiteli slavnostně otevřeli most propojující Hong Kong, čínskou správní oblast Macao a město Ču-chaj. Jeho délka 55 km mu zajišťuje titul světově nejdelšího mostu vedoucího přes moře. Most, jehož budování trvalo 14 let, je součástí ještě většího projektu, v rámci kterého chce čínská vláda pomocí nové infrastruktury propojit 11 měst v oblasti jižní Číny na území o rozloze 56 500 čtverečních kilometrů.


Zdroj: Wikimedia Commons

Most v jednom místě přechází v 6,5 km dlouhý podmořský tunel, přičemž jako vjezd a výjezd slouží uměle vytvořené ostrovy. Vedoucí projektu tvrdí, že most je navržen, aby vydržel 120 let a odolal tajfunům, zemětřesením až 8. stupně Richterovy škály a nárazům lodí až do hmotnosti 300 000 tun. Zprovoznění mostu, jehož celková hodnota činí zhruba 450 miliard Kč, probíhá právě dnes. Cesta z Hong Kongu do Ču-chaj tak nyní již nebude trvat 4 hodiny jako dosud, ale pouhých 45 minut.


Jeden z umělých ostrovů, zdroj: Getty Images

Stavba mostu však vyvolala také vlnu kritiky. Prvním důvodem je, že pro vjezd na most bude třeba mít speciální povolení, pro jejichž získání musí žadatel splňovat velmi přísná kritéria. Čína zatím vydala pouze asi 10 000 těchto povolení. Další odpůrci zase tvrdí, že stavba mostu je zbytečná a dané peníze se měly investovat do řešení problémů s nedostatkem bytů a chudobou hongkongských obyvatel.

Zdroj: designboom, BBC