Zdroj: Black Sea MAP/EEF Expeditions

V Černém moři byl objeven nejstarší nepoškozený vrak lodi na světě

Na dně Černého moře se skrývá starověká řecká loď, která by klidně mohla figurovat v Homérově Odyssei.

24. říjen 2018 11:33:58

V Britském muzeu, jednom z nejvýznamnějších historických muzeí světa, se nachází váza zdobená obrazem bájného řeckého hrdiny Odyssea přivázaného ke stěžni své lodi, zatímco pluje kolem zpívajících Sirén. Váza s touto malbou vznikla mezi lety 480 a 470 př. n. l. Vědcům se nyní podařil fascinující nález. Poprvé totiž objevili nepoškozený vrak skutečné lodi pocházející ze stejného období, která vypadá přesně jako ta na zmíněné váze.


Zdroj: British Museum

Nález v úterý oznámila Southamptonská univerzita, pod jejíž záštitou funguje organizace s názvem Black Sea Maritime Archaeology Project. Právě výzkumníci z této organizace vedli expedici na dno Černého moře. Během průzkumu v roce 2017 tým narazil na obchodní loď ze starověkého Řecka. Nachází se v hloubce zhruba 2 kilometrů v místě s nízkým obsahem kyslíku, díky čemuž se dochovala v tak dobrém stavu.


Výzkumníci vrak zkoumali pomocí dálkově ovládaných ponorek, které z něj odebraly vzorky. Prostřednictvím uhlíkové metody datování pak zjistili, že pochází z období kolem roku 400 př. n. l. Univerzita uvádí, že tato analýza potvrzuje, že se jedná o nejstarší nepoškozený vrak na světě. “Tento objev změní náš pohled na stavbu lodí a mořeplavectví v antickém světě,” říká Jon Adams, vedoucí výzkumník organizace.

Black Sea Maritime Archaeology Project již prozkoumal 2000 čtverečních kilometrů černomořského dna, přičemž objevil více než 60 vraků. Tento je však bezpochyby tím nejcennějším.

Zdroj: CNET