Zdroj: Joris Laarman Lab

První 3D vytisknutý ocelový most byl představen na nizozemském Design Weeku

Jeho výrobu zajišťovali výhradně roboti a do ulic Amsterodamu bude nainstalován již příští rok.

23. říjen 2018 10:17:08

Nizozemská firma MX3D, která se zabývá robotikou, ve spolupráci s designérem Jorisem Laarmanem dokončila 3D tisk ocelového mostu, který příští rok propojí břehy jednoho z Amsterdamských kanálů. Tento 12 metrů dlouhý most pro pěší byl odhalen při příležitosti Design Weeku, který právě probíhá ve městě Eindhoven. Stavbu mostu zajišťovali zcela výhradně roboti, kteří ho vyrobili vrstvením roztavené oceli.


Zdroj: Adriaan de Groot

Návrh mostu vznikl již v roce 2015, avšak od té doby prošel několika změnami a úpravami, než dosáhl dnešní podoby. Jeho konstrukci bylo totiž nutné posílit, aby odolala případným srážkám s loděmi. Firma MX3D původně chtěla most vyrábět přímo na místě, nicméně od tohoto plánu musela pro jeho nebezpečnost nakonec ustoupit. “Během posledních tří let jsme byli schopni vytvořit technologii potřebnou pro realizaci tohoto plánu, avšak nedostali jsme povolení od městského zastupitelstva,” uvedl mluvčí firmy.

První 3D vytisknutý most na světě bude “nejpozději v polovině roku 2019” umístěn na ulici Oudezijds Achterburgwal, která se nachází v nechvalně proslulé amsterdamské Čtvrti červených luceren. Most je dále vybaven sítí chytrých senzorů, které zaznamenávají data o jeho chování. Ta budou použita k analýze faktorů jako vychýlení či vibrace, aby následně pomohla při výrobě nových mostů.

Zdroj: Dezeen