Zdroj: WASP

Tento 3D vytisknutý dům ze zeminy a rýžových slupek stojí méně než iPhone

Ať už žijete kdekoli, moci si dovolit vlastní bydlení je čím dál obtížnější. Italská firma se však tuto situaci snaží změnit.

20. říjen 2018 10:57:55

Italská firma WASP (World’s Advanced Saving Project), která se zabývá 3D tiskem, právě pomocí této technologie vyrobila obytnou stavbu s názvem Gaia. Vše, co k realizaci stavby potřebovala, byl přírodní materiál tvořený hlínou, rýžovou slámou a rýžovými slupkami, 3D tisknutý beton a velká 3D tiskárna připomínající jeřáb. A možná tomu neuvěříte, ale celkové náklady na stavbu se pohybovaly okolo 22 000 Kč.


Zdroj: WASP

Podle informací firmy Gaia nepotřebuje topení či klimatizaci, protože je schopna udržet stálé interiérové teploty bez ohledu na roční období. “V současné době zvažujeme všechny možnosti vstupu na stavební trh. Nejspolehlivější strategií bude pravděpodobně stavební služba, kdy bude náš tým zapojen do stavby zdí,” řekl v rozhovoru pro Digital Trends ředitel firmy Massimo Moretti.


Zdroj: WASP

Budování obydlí o rozloze 20 čtverečních metrů trvalo pouhých 10 dní, ačkoli pro zařízení interiéru by bylo třeba více času. V případě komerční stavby se cena pravděpodobně vyšplhá o něco výše, protože zmíněných 22 000 Kč pokrývalo pouze cenu materiálu, nikoli lidské práce. Ve srovnání se stávající stavební praxí se ale i tak jedná o velmi značné snížení nákladů a je jen dobře, že konkurence v tomto oboru roste.

Zdroj: Digital Trends