Zdroj: China News Services

Čínské město chce nahradit pouliční lampy vlastním umělým měsícem

Nad městem Čcheng-tu by se od roku 2020 měl vznášet “iluminační satelit”.

19. říjen 2018 11:12:29

Úřady města Čcheng-tu, které leží na jihozápadě Číny, odhalily plány na vývoj zařízení jako vystřiženého ze sci-fi filmu, které je označováno jako “iluminační satelit” či “umělý měsíc”. Dle zpráv místních médií by satelit měl být navržen tak, aby doplňoval měsíční světlo, přičemž jeho vlastní záře bude osmkrát silnější a “dostatečně silná na to, aby nahradila pouliční osvětlení ve městě”.

Satelit bude údajně schopen osvětlit oblast o průměru 10 až 80 km. Informaci o tomto projektu sdělil čínskému deníku People’s Daily Wu Chunfeng, který pracuje ve firmě Chengdu Aerospace Science and Technology Microelectronics System Research Institute Co. (CASC) zabývající se vesmírným vývojem. Podle něj bylo testování umělého měsíce zahájeno již před několika lety a veškeré technologie i design jsou již dotaženy do konce a funkční.


Model Měsíce vystavený během čínského svátku Středu podzimu, zdroj: China News Services

Deník Asia Times dále uvádí, že satelit bude vybaven “křídly s nastavitelným úhlem připomínajícími solární panely, která budou opatřena vysoce reflexní povrchovou vrstvou, aby odrážela sluneční světlo”. Wu reportérům dále sdělil, že zařízení by mělo být v roce 2020 vyneseno na oběžnou dráhu z kosmodromu Si-čchang. Zda je celá tato technologie skutečná, ukáže nejspíš až čas.

Zdroj: Asia Times, People’s Daily, CNET