Foto: Rolls-Royce/Intel

Rolls-Royce spojil síly s Intelem a společně chtějí přinést světu autonomní lodě

Britská firma Rolls-Royce uzavřela partnerství s největším světovým výrobcem polovodičových obvodů, Intelem, kterému chce pomoci ve vývoji zcela autonomních lodí.

17. říjen 2018 11:52:58

První krok k tomuto cíli Rolls-Royce učinil již letos v březnu, kdy představil svůj Intelligent Awareness System (IA), který pomocí zpracovávání dat z lidaru, radaru, kamer s termovizí, HD kamer, satelitů a předpovědí počasí umělou inteligencí výrazně zvyšuje bezpečnost plavidel a pomáhá posádce při činění důležitých rozhodnutí.

Nyní, v rámci nového partnerství, bude britská firma využívat SSD disky s technologií 3D NAND od Intelu, ve kterých se budou data shromážděná systémem IA ukládat, aby je následně zpracovaly procesory Xeon rovněž z dílny Intelu. Tato data poté umožní plavidlům rozpoznat, co se nachází v jejich okolí, a detekovat několik kilometrů vzdálené objekty, a to dokonce i v rušných přístavech, a zvýší tak celkovou bezpečnost jejich provozu.


Foto: Rolls-Royce/Intel

Systém v současné době prochází testováním u několika lodí včetně 165metrového trajektu v Japonsku, kde při nedávném pilotním testu umožnil členům posádky zpozorovat objekty v blízkém okolí, kterých by si kvůli tmě jinak nevšimli. “Tato spolupráce nám může pomoci podpořit majitele lodí v automatizaci jejich navigace a provozu, což zmenší prostor pro lidskou chybu a umožní posádce soustředit se na důležitější úkoly,” říká Kevin Daffey, který má v Rolls-Royce na starosti vývoj autonomních systémů pro lodě.


Foto: Rolls-Royce/Intel

Zdroj: designboom