Zdroj: Keio University, University of Tokyo

Japonský robot s 32 nohami se dokáže s lehkostí pohybovat jakýmkoli terénem

Japonští vědci se při vývoji robota s názvem Mochibot nejspíš řídili mottem “čím více nohou, tím lépe”.

15. říjen 2018 12:10:48

V našem magazínu jste si mohli již přečíst o dvounohých, čtyřnohých či kulatých robotech, avšak vědci z japonské Univerzity Keio a Tokijské univerzity se svým novým projektem zašli mnohem dále. Jejich Mochibot má totiž rovnou 32 končetin, které jednotlivě teleskopicky vysunuje a zasunuje, díky čemuž se může pohybovat libovolným směrem. Když potřebuje stát na místě, všechny své nohy vyrovná, a vytvoří si tak stabilní základnu. Tento pohybový mechanismus najdeme také v přírodě, konkrétně například u ježovek (mořských ježků).

Výhodou tohoto mechanismu je, že by měl výrazně ulehčit pohyb náročnými terény. Mochibot se totiž může takřka libovolně “deformovat”, a kopírovat tak reliéf povrchu, po kterém se zrovna pohybuje, což mu poskytuje výhodu nad roboty, kteří musí balancovat na menším počtu končetin. Jednotlivé končetiny Mochibota lze následně opatřit kamerami, senzory či zařízeními pro odběr vzorků.

Zda se robot založený na tomto mechanismu prosadí do komerční sféry, zatím nelze odhadnout. Zcela jistě však skýtá potenciál pro celou řadu využití od záchranných misí přes vojenskou dopravu až po průzkum nových planet.

Zdroj: Digital Trends