Zdroj: Urban Nouveau

Stockholmské studio chce zachránit tamní most před demolicí tak, že ho promění v byty

Most Lidingöbron, který spojuje švédské hlavní město s ostrovem Lidingö, má být během příštích několika let nahrazen novým a následně stržen. Jedno architektonické studio má však s mostem jiné plány.

15. říjen 2018 11:29:28

Železniční a pěší most Lidingöbron byl postaven v roce 1925 a nachází se na severu Stockholmu. Tamní úřady plánují příští rok zahájit stavbu nového mostu, který by měl být dokončen v roce 2021, a po jeho uvedení do provozu má být Lidingöbron stržen. S tím však nesouhlasí studio Urban Nouveau, které navrhuje proměnit ocelovou konstrukci mostu na obytné prostory. Dle výpočtů studia by prodej 50 bytů zaplatil celkovou renovaci mostu a jeho proměnu ve “veřejný park ve stylu newyorského High Line”.


Zdroj: Urban Nouveau

“Ten návrh myslíme na 100 % vážně. Řeší všechny infrastrukturní, technické, environmentální a ekonomické požadavky. Jedná se o plně proveditelnou alternativu genericky navrženého mostu, který se zastupitelstvo rozhodlo zbudovat. Most Lidingöbron je jedinečný a jeho historická i kulturní hodnota s časem roste. Opravit stávající konstrukci je důmyslnější než vytvořit tuny odpadu její demolicí,” říká ředitelka studia Sara Göranssonová.

Firma v současné době sbírá podpisy na záchranu mostu v internetové petici. “Po zveřejnění našeho návrhu v médiích se nám z místní komunity dostalo většinou pozitivních ohlasů. Veřejná debata započala. S celosvětovou podporou tento projekt proměníme v realitu,” dodává Göranssonová.

Zdroj: Dezeen