Balazs Gardi/Bloomberg

Tesla se údajně chystá otevřít stomiliardovou továrnu v Šanghaji

Šanghajská továrna pro Teslu představuje cestu, jak se vyhnout 40% clu, které musí v současné době platit za import svých vozů do Číny.

11. říjen 2018 15:20:15

Agentura Bloomberg včera přišla se zprávou, že Tesla je blízko zakoupení pozemku v hodnotě zhruba 3,2 miliardy Kč v čínské Šanghaji, kde má vyrůst její nová továrna, první na čínském území. Ačkoli samotná Muskova firma žádné oficiální vyjádření nevydala, je údajně jediným zájemcem o daný pozemek a k dohodě s šanghajským zastupitelstvem by mohlo dojít již koncem tohoto měsíce. O plánech na zbudování čínské továrny však Musk již mluvil.


Zdroj: David Buttow/The Times

Tento krok by pro Teslu znamenal řešení obtíží způsobených obchodní válkou mezi Čínou a Spojenými státy, kvůli které musí za dovoz svých elektromobilů do Číny platit 40% celní tarif. Nově zbudovaná továrna dle dřívějšího Muskova vyjádření bude vyžadovat investici vyšší než 100 miliard Kč a měla by produkovat půl milionu vozů ročně, což je více, než v současnosti vyrábí americká továrna Tesly. Rozšíření výrobní kapacity však bude znamenat rovněž pokles cen finálních produktů.

Zdroj: Bloomberg, HypeBeast