Zdroj: Daan Roosegaarde

Působivá instalace nizozemského designéra sleduje pohyb kosmického smetí v reálném čase

Na naší oběžné dráze se v současné době pohybuje 29 000 kusů odpadu větších než 10 cm, které představují nebezpečí pro satelity, Mezinárodní vesmírnou stanici a potenciálně také pro lidi.

9. říjen 2018 12:38:30

Nizozemský designér Daan Roosegaarde vytvořil rozsáhlou světelnou instalaci, která sleduje pohyb kusů odpadu pohybujících se po oběžné dráze naší planety. Jeho hlavním cílem je přitáhnout pozornost k tomuto tématu a nalézt způsob, jak se s vesmírným odpadem efektivně vypořádat. Instalace byla poprvé realizována 5. října v nizozemském městě Almere, kde byly na oblohu promítnuty paprsky zeleného neonového světla označující jednotlivé kusy odpadu ve výšce 200 až 20 000 km.

Data shromažďovaná různými vesmírnými agenturami umožňují paprskům ukazovat polohu smetí v reálném čase. Pro samotného tvůrce tato instalace představuje výzvu k akci. Vizualizací přítomnost vesmírného odpadu se totiž snaží upozornit na reálnost tohoto problému a zároveň k němu přitáhnout pozornost. Samotná instalace je součástí většího projektu s názvem Space Waste Lab, do kterého se Roosegaarde snaží zapojit studenty a designéry, a společnými silami nalézt efektivní způsob vypořádání se s tímto problémem.

Výsledky tohoto tříměsíčního programu budou oznámeny v lednu roku 2019 na sympoziu v Almere. Poté chce Roosegaarde začít výsledné myšlenky realizovat. Snad se tedy máme na co těšit.

Zdroj: Dezeen