Zdroj: Roberto Baldwin/Engadget

Systém chytrých křižovatek od Hondy umožní vozům vidět za roh, a zachraňovat tak životy

Dopravní nehody jsou na silnicích bohužel každodenním úkazem, přičemž významná část z nich se odehrává na křižovatkách. Honda však vyvinula nový systém, který by počet těchto nehod mohl výrazně snížit.

8. říjen 2018 14:04:20

Japonská automobilka představila svou technologii s názvem Smart Intersection (Chytrá křižovatka), kterou momentálně testuje v ohijském městě Marysville. Základním prvkem této technologie je tzv. vehicle-to-everything (V2X) komunikace, kdy vůz dokáže komunikovat s okolními zařízeními, jako jsou například kamery nad semafory, a získá tak mnohem větší zorné pole než samotný řidič. Díky V2X komunikaci a softwaru pro rozpoznávání objektů pak vůz může řidiče upozornit na případná nebezpečí přicházející například zpoza rohu.


Zdroj: Engadget

“V Hondě věříme, že technologie V2X je zásadním komponentem chytřejšího a bezpečnějšího dopravního ekosystému a může hrát roli v našem snu o společnosti bez dopravních nehod,” uvádí v tiskové zprávě Ted Klaus, viceprezident strategického výzkumu americké odnože Hondy, a pokračuje: “Věříme, že tento výzkum nám poskytne lepší porozumění tomu, jak lze technologiím V2X dále rozvíjet a co nejefektivněji zavést pro dobro všech řidičů.”

A skutečnost, že se automobilka zaměřila právě na křižovatky, není žádnou výjimkou. Jak totiž uvádí, téměř 40 % všech dopravních nehod se odehrává na křižovatkách. Tato technologie má tak potenciál zachránit nesčetně životů.

Zdroj: Digital Trends, Engadget