Foto: Virgin Lemon

Rakouský pavilon pro EXPO 2020 získá podobu vodního mlýnu

Rakouským pavilonem pro výstavu EXPO 2020 v Dubaji se stane konstrukce ve tvaru vodního mlýnu, jenž nabídne řadu vodních efektů a trvalý déšť uvnitř expozice.

8. říjen 2018 12:21:36

Z mezinárodní soutěže o podobu rakouského pavilonu vzešel jako vítězný návrh od architektů z Penda Austria a Smartvoll, jenž představuje podobu nadzemního vodního mlýnu, kolem kterého obíhá voda. Autoři tak chtějí dopřát návštěvníkům osvěžující středoevropské prostředí a především v poušti Spojených arabských emirátů poukázat na význam a cenu vody, která se stává v globálním měřítku stále cennějším artiklem.

Celý koncept pavilonu poukazuje na význam vody v rakouských dějinách i současné energetice. Reliéf Rakouska získal právě díky postupnému pohybu vody nezaměnitelný tvar, přičemž voda je u našich jižních sousedů díky četným vodním elektrárnám zároveň hlavním zdrojem elektrické energie. Autoři projektu záměrně vytvořili pavilon jako otevřenou kovovou konstrukci s vystupujícími lopatkami mlýnu, čímž poukazují na lepší klimatické podmínky vzniklé působením vody, ač půjde o de facto otevřený prostor přímo navazující na horké pouštní klima.


Foto: Virgin Lemon

Dle architektů z vítězných kanceláří Penda Austria a Smartvoll by neměl být pavilon uzavřeným krabicovitým klimatizovaným prostorem představujícím produkty, ale místem interaktivního překvapení, které poskytne návštěvníkům osvěžení a intenzivní nezapomenutelný zážitek, jenž zároveň reflektuje hodnotu vody v Rakousku a její význam v alpské kultuře.

Při vstupu do rakouského pavilonu tak návštěvníci obdrží deštníky v rakouských barvách, které je ochrání před deštěm padajícím napříč otevřenou válcovitou konstrukcí, která vodu shromažďuje a znovu využívá, přičemž půjde přímo o dešťovou vodu transportovanou z Rakouska. Interiér pavilonu pak nabídne několik vodních efektů v podobě vodní páry či mlhoviny. Vnější konstrukce spolu s dřevěnými strukturami interiéru a vodními prvky by měly spojit lidi napříč kulturami v jeden společný zážitek, čímž dojde k reflexi rakouské pohostinnosti, kdy se budou návštěvníci ze všech koutů světa cítit spokojeně a především příjemně osvěženě.


Zdroj: Arch2o.com