Zdroj: JR East

Nová generace japonského šinkansenu přinese nový design a ještě vyšší rychlost

Japonsko patří k technologicky nejpokročilejším zemím světa, a to platí také pro zdejší rychlovlaky, které by ve světě jen stěží našly konkurenci.

6. říjen 2018 14:10:39

Východojaponská železniční společnost (JR East) pracuje na vývoji nové generace rychlovlaku šinkansen označované jako Alfa-X, která bude ještě rychlejší než stávající japonské vlaky. Nejrychlejší rychlovlak světa dnes dosahuje maximální rychlosti 320 km/h, zatímco Alfa-X tuto hranici posune až na neuvěřitelných 360 km/h. Během zkušební fáze má však výrobce v plánu otestovat limity vlaku a dosáhnout rychlosti až 400 km/h.


Zdroj: JR East

Design nového šinkansenu na první pohled zaujme neobvykle tvarovaným “čumákem”, který měří 22 metrů a je navržen tak, aby zmírňoval tlakové vlny, které vznikají při vjezdu do tunelu. Designéři brali ohled také na skutečnost, že v Japonsku může takřka kdykoli a kdekoli vypuknout zemětřesení, a Alfa-X je proto vybaven speciálními tlumiči, které se v případě otřesů automaticky aktivují, aby stabilizovaly pohyb vlaku a zabránily jeho sjezdu z kolejí.

Jízda novým šinkansenem bude zcela jistě fascinujícím zážitkem pro turisty i místní obyvatele, a především pak pro lidi, kteří někdy v životě cestovali s Českými drahami. Testovací provoz bude zahájen v roce 2019 v oblasti Tóhoku, která leží na ostrově Honšú východně od Tokia.

Zdroj: Digital Trends