Foto: VinFast

Italský design a technika od BMW. To jsou prémiové vozy nové značky VinFast

Kromě tradičních výrobců debutovala na pařížském autosalonu také zcela nová automobilka VinFast z Vietnamu. Své komfortně střižené vozy nabídne již příští rok.

3. říjen 2018 17:59:53

Ač nemá ve Vietnamu automobilová výroba žádnou tradici, tamní podnikatel Pham Nhat Vuong se to rozhodl změnit a založil automobilku VinFast, jenž nabídne své prémiové modely již od roku 2020 také na zahraničních trzích. Nově vzniklý subjekt neponechal nic náhodě a pro vývoj svých prvních modelových řad využil spolupráce s designéry ze studia Giugiaro a Pininfarina. Technologicky se pak vozy VinFast opírají o zkušené vývojáře firem jako Siemens, BMW, EDAG nebo Magna-Steyr.

Svou světovou premiéru si v Paříži odbyly první dva modely v předprodukční verzi. Sedan střední třídy Lux A2.0 i první vietmanské SUV nesoucí označení Lux SA2.0 využívají motory od BMW, které VinFast dále upravil s motoráři z firmy AVL. Dostupná bude varianta s výkonem 130 KW nebo 170 kW, přičemž SUV dostane pouze silnější motorizaci. O přenos výkonu se dále postará osmistupňová automatická převodovka, přes kterou bude poháněna zadní náprava nebo všechna čtyři kola.


VinFast Lux SA2.0, Foto: VinFast

Design obou vozů má na svědomí italská karosárna Pininfarina, která se částečně postarala také o technologický vývoj. Prvotní návrhy však pocházejí ze studia Giugiaro, které Pininfarina dále rozvinula. Autentickým prvkem exteriéru se stává maska chladiče ve tvaru písmene V, která odkazuje na jméno výrobce. Oba modely působí velmi nadčasovým a vyváženým vzhledem, jenž může směle konkurovat evropské automobilové produkci.

Interiér obou vozů pak nabízí na poměry nových neznámých automobilek nebývalý komfort v podobě dřevěného dekoru, kožených sedadel i velkorysého chytrého palubního rozhraní. Oba uvedené vozy, jenž snoubí technologie a design světové úrovně s tradicemi Vietnamu, začnou sjíždět z výrobních linek již příštím rokem. Expanze značky VinFast na globální trhy odstartuje o rok později.


Zdroj: Auto-motor-und-sport.de