Zdroj: AIST

Japonský humanoidní robot dokáže zastoupit člověka v těžké manuální práci

Japonsko se dlouhodobě potýká se stárnutím populace a klesající porodností, což má za následek také nedostatek pracovních sil. S ohledem na tato fakta se nelze divit, že je zároveň průkopníkem v automatizaci.

3. říjen 2018 12:42:52

Vědci z japonského národního institutu National Institute of Advanced Industrial Science and Technology (AIST) vyvinuli humanoidního robota s označením HRP-5P, který má nahradit člověka v činnostech zahrnujících těžkou manuální práci. Zatím se jedná pouze o prototyp, nicméně i tak již dokáže autonomně vykonávat četné úkony z oblasti stavebnictví. V prezentačním videu (viz níže) lze například vidět, jak uchopí sádrokartonovou desku a přišroubuje ji ke dřevěnému roštu.

Robot je 182 cm vysoký a váží 101 kg. Disponuje 2 stupni volnosti na krku, 3 v pase, 8 na každé paži, 6 na každé noze a 2 na každé ruce, a v tomto směru se tak jedná o dosud nejpokročilejšího robota, kterého institut AIST dosud vyvinul. Nově disponuje také technologií pro rozpoznávání objektů a schopností měřit objekty ve svém okolí. Je určen pro praktické využití především při stavbě budov a velkých konstrukcí jako letadla či lodě.

Zdroj: designboom