Zdroj: Maryland Zoo

Lékaři zachránili zraněnou želvu z americké zoo pomocí vozíčku z LEGA

Když do zoo v americkém Marylandu přivezli zraněnou želva, která trpěla frakturami ve spodní části krunýře, lékaři věděli, že aby se uzdravila a zároveň si zachovala pohyblivost, bude třeba nezvyklého a důmyslného řešení.

2. říjen 2018 11:43:31

Po provedení zákroku, kterým závažně poškozený krunýř stabilizovali, si veterináři uvědomili, že aby se rány řádně zhojily, nesmí se krunýř dotýkat země. “Vozíčky v želví velikosti se nevyrábí, takže jsme nakreslili pár návrhů vozíčku přímo na míru, a ty jsem následně poslal své kamarádce, která je nadšená do LEGA,” říká Garrett Fraess, jeden z členů veterinárního týmu Marylandské zoo.

O pár týdnů později dostal želví samec dárek v podobě zakázkového barevného vozíčku z LEGA, který ho nijak neomezuje v jeho přirozeném chování, a umožňuje mu dokonce plně uzavřít svůj krunýř v případě ohrožení. “Želvy se hojí mnohem pomaleji než savci či ptáci, protože mají pomalejší metabolismus. Tato želva bude svůj vozíček z LEGA pravděpodobně používat přes celou zimu až do jara, než všechny fragmenty srostou a krunýř se plně zhojí,” vysvětluje veterinářka Ellen Bronsonová.

Zdroj: designboom