Foto: Zaha Hadid

Jekatěrinburg se dočká nové koncertní síně inspirované zvukovou vlnou

Na základě mezinárodní soutěže vyroste v ruském Jekatěrinburgu nová koncertní síň filharmonie od architektů ze Zaha Hadid, která je inspirována zvukovou vlnou.

1. říjen 2018 17:22:23

Uralská filharmonie se dočká na základě mezinárodní architektonické soutěže nové koncertní síně, jenž nahradí současné působiště, jímž je původní budova Sverdlovské filharmonie z roku 1936. Budova na základě vítězného návrhu od Zaha Hadid nabídne koncertní sál pro 1600 návštěvníků a komorní halu s kapacitou 400 diváků.

Celý komplex je architektonicky inspirován rezonancí zvukových vln, jenž vytvářejí vibraci v jinak hladké struktuře. Touto filozofií se řídí jak uspořádání interiéru budovy, tak celý zevnějšek působící dojmem roztékající se struktury.


Foto: Zah Hadid

Moderně vyhlížející stavba bude umístěna mezi památkově chráněnými budovami a parkem, které na sebe nechá symbolicky navazovat prosklenými bočními stěnami a návštěvníkům umožní jejich pozorování ze střešní terasy. Budova se stane otevřeným veřejným místem, které by mělo propojit východní a západní kultury a umělecké směry. Ambicí projektu je vytvoření koncertního prostoru světové úrovně v prostoru doplněném četnou zelení.

Světové uznávaný ateliér Zaha Hadid zvítězil se svým návrhem odkazujícím na čistotu a jemnost zvuku nad 46 dalšími mezinárodními týmy. Výstavba by měla za finanční pomoci nadace pro podporu uralské filharmonie započít během nadcházejících měsíců.


Zdroj: Archdaily.com