Foto: Floating Farm

První plovoucí farma na světě produkuje mléko a odolá i hurikánu

V nizozemském Rotterdamu vznikla první plovoucí farma světa, která má zajistit přísun čerstvých potravin v případě kolapsu pozemní infrastruktury, který může způsobit například přírodní katastrofa.

25. září 2018 15:53:40

Tzv. Floating Farm je dílem firmy Beladon, která se zabývá developingem plovoucích staveb. Farma se nachází v rotterdamském přístavu Merwehaven a stane se domovem 40 krav, které budou dojit roboti. Peter van Wingerden, který ve firmě působí jako designér, s touto myšlenkou přišel v roce 2012 poté, co se vrátil z New Yorku, kde společně se svou manželkou zažili řádění hurikánu Sandy. Ulice města byly pod vodou, což způsobilo kolaps zásobovacího systému. Zakoupit čerstvé potraviny tak již po méně než dvou dnech představovalo problém.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Floating Farm Rotterdam (@floatingfarmnl),

A cílem plovoucí farmy je právě tento problém vyřešit. Stavba o rozměrech 27 krát 27 metru je rozdělena do tří pater a navržena tak, aby odolala hurikánu. Ve spodním patře se nachází stroje pro zpracování a balení mléčných produktů, v prostředním patře jsou ustájeny krávy a vrchní patro slouží k pěstování trávy a jetele, který budou krávy moci spásat.

Po zahájení provozu bude farma denně produkovat 798 litrů mléka, které bude následně pasterizovat a zpracovávat na další mléčné výrobky. Ty budou následně prodávány přímo v Rotterdamu.


Foto: Floating Farm

Zdroj: designboom