Zákazníky tokijské kavárny budou obsluhovat roboti ovládaní lidmi s tělesným postižením
Aby mohl člověk ovládat tohoto robota, stačí, aby byl schopen hýbat očima. Práci v této kavárně tak najdou i lidé, pro které to dosud představovalo neřešitelný problém.
Sociální vyloučení lidí se zdravotním postižením je stále problémem takřka všech zemí. Japonsko se s ním ale snaží vypořádat po svém. Autonomní roboti zde získávají funkce v čím dál větším množství institucí běžného života, jako jsou například nemocnice či školy. A nyní k nim přibude také kavárna v Tokiu, kde budou zákazníky obsluhovat robotičtí číšníci ovládaní na dálku lidmi s tělesným postižením, kteří by za běžných okolností pracovat nemohli.
Foto: Kyodo
Roboti s názvem OriHime-D jsou 1,2 metru vysocí a váží zhruba 20 kg. Svým tvarem imitují lidské tělo a jsou vybaveni reproduktorem a kamerou, pomocí které vysílají živý obraz do počítače či tabletu ovládající osoby. Ovládací systém disponuje rovněž funkcí eye tracking (sledování pohybu očí), díky které je vhodný i pro lidi s velmi nízkou pohyblivostí trpící například Amyotrofickou laterální sklerózou (ALS).
Pilotní provoz kavárny proběhne ve dnech 26. listopadu až 7. prosince. Tvůrce robotů, firma Ory Laboratory, pak kavárnu s robotickými číšníky plánuje trvale otevřít v období před olympijskými a paralympijskými hrami, které v Tokiu proběhnou v roce 2020.
Foto: Jiji Press
Zdroj: Engadget