Foto: Konior Studio

V Brně vyroste nejmodernější koncertní sál ve střední Evropě

V proluce mezi ulicemi Veselá a Besední vyroste koncertní sál pro brněnskou filharmonii, jenž nabídne špičkovou akustiku a zázemí umělcům.

19. září 2018 08:58:03

Koncertní sál primárně určený brněnské filharmonii vyroste v těsné blízkosti brněnského Besedeního domu. Budova, za jejímž zrodem stojí mezinárodní tým expertů na akustiku, výstavbu a plánování pod vedením polského architektonického studia Konior, nabídne sál pro třináct set diváků a bohaté zázemí jak návštěvníkům, tak účinkujícím.

Impulzem k výstavbě nové budovy, pracovně označované Janáčkovo kulturní centrum, se staly dlouhodobě nevyhovující akustické a prostorové podmínky Besedního domu a Janáčkova divadla, kde brněnská filharmonie cvičí a nejčastěji vystupuje.

Autoři projektu se při zrodu návrhu inspirovali principem duality. Prostor uvnitř bude tedy jasně rozčleněn na návštěvnickou a uměleckou část. Jádrem celého uměleckého komplexu se pak stane impozantní moderní koncertní sál, jenž bude vhodný pro jakékoliv typy představení a nebude vystupující nijak limitovat. Střecha budovy nabídne dvě terasy s výhledem na Petrov a Špilberk, přičemž autoři počítají také s implementací malého náměstí před budovou, jenž poslouží zejména návštěvníkům koncertů.

Moderní stavba s podzemním parkováním pro 200 automobilů by měla filharmonii poskytnout ideální tvůrčí podmínky s tím, že bychom se zde prvních vystoupení měli dočkat v roce 2022.