Foto: Magdalena Besomi

Vysokohorská kajuta Shangri-la nabízí bezpečí v divokém lese Chile

V prostředí stovky let starých stromů vznikla první ze série vysokohorských kajut, která nabízí možnost bezpečného a kultivovaného noclehu v divočině.

15. září 2018 14:17:01

V malebném prostředí chilských hor vyrostla nevšední obytná kabina, jenž nabízí návštěvníkům divočiny možnost krátkodobého ubytování. Výstavba byla iniciována přímo trojicí architektů, kteří stojí za celým návrhem.

Malá budova uprostřed lesa využívá převážně materiálů lesního původu. Interiér byl tedy ztvárněn ze zpracovaných popadaných větví, které se nacházely přímo na pozemku. Vnější fasáda objektu je pak pokryta ohořelými borovými strukturami, jenž vznikly pro tento účel metodou Yakisugi.

Obytný celek je pak položen na betonovou konstrukci, která zvedá budovu do výšky, čímž chrání obyvatele např. před divokou zvěří. Úzký profil betonového podstavce společně s hranatou dřevěnou obytnou zónou v lesním prostředí evokuje mladý strom, jenž se snaží prorůst skrze koruny větších dřevin směrem ke slunečnímu svitu.

Na výstavbě projektu se podíleli sami autoři návrhu spolu s přáteli a rodinou. Horská stavba tak byla dále vybavena 21 centimetrů tlustou tepelnou izolací, kamny, toaletou a běžnými obytnými místnostmi. Přechodný obytný systém v odlehlé přírodě Jižní Ameriky tak přímo reaguje na trendy typické pro nehostinné prostředí a nabízí dočasné útočiště návštěvníkům lesa.


Zdroj: Archdaily.com