zdroj: Jan Charvat

Sleduj krátkou videoprohlídku z Pečkárny, kde v minulosti sídlilo mimo jiné i Gestapo

Videoprohlídka veřejnosti běžně nepřístupného Petschkova paláce v pražské Opletalově ulici. Budova skrývá nejedno tajemství.

15. září 2018 14:28:20

Na svou dobu bylo neoklasicistní sídlo provorepublikového velkopodnikatele a bankéře Juliuse Pečka od architekta Maxe Spielmana hypermoderní budovou. Nechyběly zde výtahy pater noster, klimatizace i ústřední topení, ohromný trezor a bezpečnostní schránky a také nebývale velkorysé zázemí pro zaměstnance.

Rozsáhlé Petschově židovské rodině se podařilo v předtuše blížící se válečné apokalypsy včas emigrovat z ČSR ještě před jejím obsazení nacisty. A ti si ironií osudu právě zde zřídili pražskou centrálu své brutální tajné policie Gestapo. Po válce budova připadla státu a dnes zde sídlí Ministerstvo průmyslu a obchodu a malé muzeum věnované jejímu pohnutému válečnému osudu. Veřejnosti běžně nepřístupná stavba byla letos zpřístupněna v rámci festivalu Open House, v jehož rámci jsou každoročně na pár dní zpřístupněný zajímavé pražské stavby a prostory.

Interiéry Pečkárny i její pohnutou historií vás provedu ve čtyřminutovém videu, které vzniklo právě během této dvouhodinové “Openhousové” prohlídky v letošním květnu.