Smíchov se dočká nové základní školy od kanadských architektů

Městská část Praha 5 se v rámci projektu plánované čtvrti Smíchov City dočká nové základní školy od kolektivu kanadsko-polského sdružení architektů, jejíž návrh vzešel z rozsáhlé mezinárodní soutěže.

15. září 2018 00:06:24

Na základě rozsáhlé mezinárodní architektonické soutěže o šestašedesáti zúčastněných návrzích z celého světa bylo nezávislou odbornou porotou rozhodnuto o podobě nové základní školy na Praze 5, která se zároveň stane první novou základní školou v centru Prahy za několik uplynulých desetiletí.

Vítězný projekt kolektivu kanadsko-polských architektů pod vedením Nicolase Koffa z torontského ateliéru Ou a Zbigniewa Gierszaka reprezentujícího Polskou kancelář INOSTUDIO Architekti vzešel z druhého finálového kola soutěže, jehož se dále zúčastnily návrhy z Nizozemska, Německa, Česka a Slovenska. Pojetí základní školy na Smíchově vychází dle autorů vítězného díla z jednoduché mřížky, která definuje prostor a nabízí školákům diverzitu příležitostí pro zapojení se do okolního světa.


Mřížková organizace projektu

Školní budova si klade za cíl podporovat sociální a enviromentální rozvoj žáků, kterým dopřeje vlídné a inspirativní prostředí, jenž bude pozitivně formovat jejich mladou osobnost, stejně jako vztah k městskému prostoru, životnímu prostředí a lidem. Architekti kladli značný důraz na propojení interiéru s venkovním prostranstvím, což umožní učitelům i žákům více interakcí. Výrazným prvkem stavby se stávají zejména venkovní balkony s četnou zelení, jenž žákům přímo umožní formovat veřejný prostor. Autoři uvádějí, že je na základě výzkumu zřejmé, že studenti s možností formovat své studijní prostředí dosahují ve škole lepších výsledků a v mezilidských vztazích v rámci komunity stejně tak. Škola jim tedy dopřeje možnost najít svou vlastní identitu v přátelských učebních prostorách.


Školní dvůr

Odborná porota architektonické soutěže na vítězném projektu ocenila především prostorovou orientaci a uspořádání budovy, jednoduchý funkční design a chytré propojení vnitřních prostor s okolím, což umožňuje nové možnosti využití žákům i učitelům.

Připravovaná základní škola bude disponovat celkem 18 třídami plus dvěma třídami přípravnými. Chybět nebude tělocvična, venkovní sportoviště, dvůr ani stravovací prostory. Nový komplex se stane součástí rozsáhlého projektu Smíchov City, jenž v rámci rozsáhlé přestavby Smíchova promění Prahu 5 v přívětivý komunitní městský prostor plný zeleně i společenského vyžití.