Zdroj: Smartflower

Chytrý systém solárních panelů si bere za vzor slunečnici, což mu přidává na účinnosti

Jedná se o jednoduše instalovatelný systém, který dokáže vyprodukovat dostatečné množství energie pro chod průměrné evropské domácnosti, a lze ho dokonce propojit i s elektromobilem.

12. září 2018 14:11:44

Fotovoltaický systém s názvem Smartflower POP, který čerpá inspiraci ve světe flóry, sestává z několika solárních panelů ve formě okvětních lístků, které se automaticky rozvinou každé ráno, když vyjde slunce. Svůj solární “květ” o rozloze 18 čtverečních metrů v průběhu dne neustále otáčí tak, aby byl vždy čelem slunci, a vytvářel tak energii pro chod domácnosti až 40krát efektivněji, než by to zvládl statický solární panel.


Zdroj: Smartflower

Tato chytrá solární slunečnice dokáže vyprodukovat 3400 až 6200 kWh energie za rok, což je dostatečné množství na pokrytí spotřeby průměrné domácnosti ve střední Evropě. “Příroda nám poskytla inspiraci a také mnoho inovací. Slunečnice využívá solární energii efektivněji než kterákoli jiná rostlina, a je tak vhodnou inspirací k tvorbě zařízení určeného k tomu, aby více lidem umožnilo vyrábět si vlastní čistou energii pro své domovy,” říká ředitel projektu Alexander Swatek.

Celý systém je navíc velmi uživatelsky přívětivý, protože jeho složení a zprovoznění zabere pouhých pár hodin. Díky kompatibilitě s nabíjecími stanicemi pro elektromobily ho můžete propojit dokonce se svým vozem. Třešničkou na dortu je pak osm barevných provedení, ze kterých mohou zákazníci vybírat. V současné době je Smartflower dostupný pouze ve Spojených státech za cenu přibližně 550 000–660 000 Kč.

Zdroj: designboom