Zdroj: James Dyson Awards

Inovativní turbína dvou studentů mění vítr na energii i v hustě zastavěných městech

Větrné turbíny většinou vidíme na rozlehlých polích, kde vítr fouká převážně jedním směrem. Tato inovativní turbína však dokáže využít potenciál větru také v hustých městech, za což její autoři získali prestižní ocenění.

11. září 2018 13:38:32

Dva studenti Lancasterské univerzity, Nicolas Orellana a Yaseen Noorani, vyvinuli turbínu s názvem O-Wind Turbine, která je na rozdíl od tradičních turbín, jež většinou najdeme na rozlehlých a otevřených prostranstvích, navržena pro hustě osídlená městská prostředí. Architektura vysokých budov způsobuje, že se proudy větru mísí a vzniká v nich chaos, s čímž se konvenční turbíny neumí vypořádat, protože zachytávají vítr pouze v jednom směru. O-Wind Turbine však naproti tomu zachytává vítr ze všech směrů a lze ji připevnit k jakémukoli balkónu.


Zdroj: James Dyson Awards

Dle slov tvůrců si lidé žijící v bytech budou takto moci generovat vlastní elektřinu. “Věříme, že O-Wind Turbine zlepší použitelnost a dostupnost turbín pro lidi po celém světě. Města jsou větrná místa, avšak v současnosti tento zdroj nevyužíváme. Máme za to, že když zjednodušíme proces generování zelené energie, budou mít lidé zájem více se podílet na ochraně naší planety jako jednotlivci,” říká Orellana, který studuje magisterský program s názvem International Innovation.

Za tento počin získala dvojice studentů prestižní cenu James Dyson Award, která se uděluje za nejlepší vynálezy studentů a absolventů strojního inženýrství a designu.

Zdroj: Dezeen