Zdroj: Stefano Perego

Italští fotografové ve své kolekci dokumentují krásy architektury sovětské Gruzie

Fotografové Roberto Conte a Stefano Perego zachytili gruzínská architektonická díla pocházející z poválečného období, kdy byla země pod vlivem Sovětského svazu.

Gruzie byla součástí Sovětského svazu od jeho samotného vzniku v roce 1922 až do jeho pádu v roce 1991. Conte a Perego ve své společné kolekci zachytili 12 staveb, které byly postaveny v období po 2. světové válce. “Na těchto stavbách se mi nejvíce líbí jejich nekonvenční krása a to, jak silně na vás působí. Je zajímavé sledovat, jak si každá bývalá členská země Sovětského svazu vyvinula svůj vlastní přístup k plánování a stavebnictví,” říká Perego.


Budova bývalého ministerstva dálnic, současné sídlo Bank of Georgia. Autor: Roberto Conte

Kolekce mimo jiné obsahuje například ikonickou dvojici budov v hlavním městě Tbilisi – Budovu bývalého ministerstva dálnic z roku 1975, kde v současnosti sídlí Bank of Georgia a jejíž autory jsou George Chakhava a Zurab Jalaghania, a Palác rituálů (Palace of Rituals), který v půlce 80. let postavil Victor Djorbenadze. “Před zásahem mezinárodních architektů do současného Tbilisi navrhovali místní architekti extrémně zajímavé budovy, ve kterých se světové i sovětské vlivy snoubily s místním charakteristickým stylem,” dodává Conte.

Nyní si již můžete vychutnat celou kolekci:

Zdroj: Dezeen